QAPALI RİNOPLASTİKA ƏMƏLİYYATI
Qapalı rinoplastika ( qapali ) əməliyyatı zamanı kəsik burun boşluğundan aparılır. Cərrah burun dərisini burnun karkasını təşkil edən burun sümükləri və qığırdağından ayırır. Bundan sonra burnun formasını asanlıqla dəyişdirə, arzu edilən formanı əldə etmək üçün həcmi kiçiltmek lazım gelerse böyütmek de mümkün ola bilir. Məsələn, cərrah burnu daraltmaq üçün qığırdağın burun arxasındakı donqar hissələrini kəsib forma verir. Sonra sümük hissəsini yanlardan yaxınlaşdırır ve qığırdaqları burun çəpərının üst hissəsinə öz təbii yerinə tikir. Burnun çıxıntılı hissələrinin götürülməsi xüsusi alətlər vasitəsilə həyata keçirilir. Cərrah burun sümüklərinin və qığırdağın formasını dəyişdirdikdən düzgün forma verdikdən sonra, yumşaq toxumaları o cümlədən aparılan kəsiyi tikir. Burnun formasını saxlamaq üçün burun arxasına gipsi əvəz edən müasir splintler qoyulur o da 7-14 gün ərzində çıxarılır (şişkinliyin çəkilməsinə bağlı olaraq).
Son illər Azərbaycanda burun estetik əməliyyatına maraq digər əməliyyatlara nisbətən kəskin artıb.  Burada əsas məqamlardan biri doğru cərraha müraciət etməkdir. Bunu ona görə vurğuladıq ki burunda estetik əməliyyat etdirən pasientlər  bir çox hallarda nəfəsalmada çətinliyin olması və ya estetik görüntünün qənaətbəxş olmaması problemləri ilə rastlaşırlar. Qeyd edək ki, 2016-cı ilin fevral ayından artıq Azərbaycanda burun əməliyyatlarında bir yenilik oldu. Ultrasonik (piezo) rinoplastikanı dünyada tətbiq edən 4-cü ölkə Azərbaycan oldu. Ultrasonik rinoplastikanın sayəsində əməliyyat sırasında çəkic və digər küt alətlərin istifadəsinə son qoyuldu, əməliyyat sonrası reabilitasiya dövrü bir həftəyə qədər qısaldıldı.
Son günlərin ən aktual mövzularından biri burun estetikasını qulaq, burun, boğaz cərrahları yoxsa plastik cərrahlar etməlidir sualıdır. Bu barədə sizin fikriniz necədir?
• Rinoplastikanı həm LOR, həm də plastik cərrahlar icra edə bilər. Əsas tələb olunan amil bu əməliyyatı icra edəcək cərrahın burundaxili orqanlara və onların patalogiyalarına (burun çəpər əyriliyi, haymorit, konxa patalogiyaları və s.) lazımi qədər hakim olması və ehtiyac yarandığında bu əməliyyatları eyni anda icra etməsidir. Bizə estetik əməliyyat üçün  müraciət edən pasientlərin böyük əksəriyyətində nəfəsalma, haymorit, burun axıntısı  problemləri də olduğu üçün düşünürəm ki, burunun estetik əməliyyatlarını LOR cərrahların icra etməsi daha məqsədəuyğundur.
Rinoplastika əməliyyatı neçə yaşından icra olunmalıdır?
Rinoplastika əməliyyatı insan yetkinlik yaşına çatdıqdan sonra tətbiq olunmalıdır. Əgər burunun daxilində və xaricində problem varsa qızlarda ən tez 15-16, oğlanlarda isə 17-18 yaşdan etibarən əməliyyat aparıla bilər. Bu arada qeyd edim ki, yuxarı yaş həddi isə yoxdur. Təbii ki əgər pasientin ümumi vəziyyəti uyğundursa. Mənim rinoplastika əməliyyatı icra etdiyim ən yaşlı xəstəmin 61 yaşı olub. Ədəbiyyatda 85-90 yaşlı xəstələrdə belə rinoplastika əməliyyatının icra olunduğu barədə məlumatlar var.
Rinoplastika əməliyyatı üçün mövsüm fərqi varmı ?
-Rinoplastika istənilən mövsümdə icra oluna  bilər. Sadəcə hər mövsümə uyğun olaraq həkimin spesifik   məsləhətlərinə əməl etmək lazımdır. Məsələn, yay aylarında günəşin altında gəzməməli, qışda isə özünü soyuqdan gözləməlidir. Ümumiyyətlə isə hansı dövrdə aparılmağından asılı olmayaraq əməliyyatdan sonrakı bir ay ərzində günəşdən qorunmalıdır. Çünki, günəş şüaları burun dərisində rəng fərqləri yarada bilər.
Rinoplastika əməliyyatını  icra etməzdən əvvəl və pasient əməliyyata hazırlanarkən daha çox nələrə diqqət olunmalıdır?
– Burun üzümüzün tən  orta hissəsində yerləşdiyi üçün burunda aparılan ən kiçik müdaxilə belə ilk baxışdaca hiss olunur. Bu əməliyyatı icra etməzdən öncə pasientin istəkləri, həkimin ona edə biləcəkləri və cərrahiyyənin imkanları üst-üstə düşməlidir. Mənim fikrimcə ən uğurlu əməliyyat təbii, gözəl və üz ilə bir tamlıq təşkil edən burunlardır.  Biz əməliyyat öncəsi xəstənin ümumi sağlıq durumunu diqqətlə dəyərləndiririk.  Əməliyyatdan öncə anestezioloqun baxışı, labarator və instrumental müayinələrin nəticələrini diqqətlə araşdırıb sonra əməliyyat qərarı veririk. Əməliyyat həm ümumi həm də yerli anesteziya ilə aparıla bilər. Bu arada qadın və kişi burunları ayrıca dəyərləndirilməlidir. Belə ki, kişi burunları çox kiçik olmamalı, burun arxası maili olmamalı əksinə düz olmalı, burun ucu çox qalxmamalıdır. Qadınlarda isə tam tərsi burun  incə olmalı, burun arxası bir qədər maili və üz ilə ahəng içində olmalıdır.
Bundan əlavə pasientlərin istəklərini nəzərə alaraq əməliyyatdan qabaq xüsusi kompyuter proqramı vasitəsilə təxmini burun forması hazırlanıb göstərilir.
Bildiyimiz qədər bu əməliyyat bir neçə üsulla aparılır. Siz daha çox hansı üsula üstünlük verirsiniz?
–Rinoplastika əməliyyatı açıq və qapalı olmaqla 2 üsulla həyata keçirilə bilər. Qapalı üsulda nisbətən az problemi olan burunları əməliyyat etmək daha məqsədəuyğundur. Biz öz praktikamızda açıq üsulla əməliyyata daha çox üstünlük veririk. Bunun üstünlüyü ondan ibarətdir ki, burunda olan ən kiçik qüsurları belə gözlə görüb aradan qaldırmaq mümkündür. Yeri gəlmişkən incə və qalın dərili burunlara müdaxilə etmək , əvvəllər uğursuz əməliyyat keçirmiş xəstələrdə də açıq üsulla əməliyyat icra etmək arzuolunan nəticəni əldə etməyə imkan verir.
Digər klinikalarda əməliyyat olunmuş, uğursuz nəticə əldə edən, burun forması xoşuna gəlməyən pasientlərdən sizə müraciət edən olurmu?  Bu zaman hansı çətinliklərlə rastlaşırsınız?
-Qeyd edim ki həkim seçimi olduqca məsuliyyətli bir prosesdir. Məncə pasientlər həkim axtarışına kifayət qədər vaxt ayırmalıdır. Bu zaman ən doğru seçimlərdən biri həmin həkimin əvvəllər əməliyyat olunmuş pasientlərindən rəy öyrənməkdir. Həmçinin  cərrahın təcrübəsini, əvvəllər icra etdiyi əməliyyatların sayını öyrənmək də pasientə köməklik edəcək. Bizim sahədə təkrar əməliyyatlar revizyon əməliyyat adlanır. Revizyon əməliyyatı icra edən həkim  həm burundaxili strukturlara, həm də estetik üz analizinə kifayət qədər hakim olmalıdır. Ona görə də pasientlər  elə ilk əməliyyatını bizə etibar etsələr daha doğru qərar vermiş olarlar. Çünki, ikincili əməliyyatlar zamanı  bir sıra çətinliklərlə rastlaşırıq. Əvvəlki əməliyyatdan sonra əmələ gələn çapıq toxumalar, burunda yeni bir görüntünü əldə etmək üçün istifadə etdiyimiz qığırdağın olmaması və bu qığırdağı əldə etmək üçün qulaq və ya qabırğadan qığırdaq parçasının alınmasına ehtiyacın olması xəstə üçün əlavə çətinliklər yaradır. Nəfəsalmada yaradılan çətinlikləri də bura əlavə etsək bizim işimizin nə qədər məsuliyyətli olduğunu dərk edəcəksiniz. Bütün peşə fəaliyyətimi rinoplastika əməliyyatına həsr etdiyim və bu işdə dünyanın ən nüfuzlu rinoplastika ustaları Dean M. Toriumi, Tom D. Wang  və digərlərinin təcrübələrindən yararlanmağım bu işi ən incəliklərinə qədər öyrənməyimə səbəb olub. Ona görə də burun estetikası əməliyyatının  bu sahədə kifayət qədər təcrübəsi olan cərrahlar tərəfindən icra olunması daha müvafiqdir.
Bizə yazan oxucuların ən çox verdiyi sual Ultrasonik (piezo) rinoplastika ilə bağlı  və əməliyyatdan sonra buruna qoyulan tamponlar,  üzdə olan göyərmə, şişkinliyin olmasıdır. Bu sahədə hansısa yeniliklər varmı? Ümumiyyətlə Ultrasonik (piezo) rinoplastikanı Azərbaycanda ilk tətbiq edən cərrah kimi nə deyə bilərsiniz?
Xəstələrin ən çox qorxduqları əməliyyatdan sonra burunda olan göyərmə və şişkinliklərdir. Göyərmə ve şişkinliyə səbəb burun sümüklərinin sındırılmasıdır. Bu zaman bu damarlardan sızan qan isə göyərmə və şişkinliyə səbəb olur. Artıq burun estetiknin göyərmə ve şişkinlik yaradan bu hissəsi üçün çox özəl yeni bir üsul var. Buna Ultrasonik Piezzo rinoplastika deyilir. Yəni artıq burun sümüklərini səs dalğaları ilə kəsirik. Bu üsul sümüyü kəsib yumşaq toxumalara və damarlara qətiyyən zərər verməyən bir üsuldur. Sümüyə toxunduğunda sümüyü kəsir, ancaq damara toxunduğunda damara heç bir zərər vermir və bu səbəbdən qanama olmur. Heç bir şəkildə yumşaq toxuma və damar zədələnməsi olmadığı üçün qanama olmur, qanama olmadığı üçün göyərmə və şişkinliklər də olmur. Normal rinoplastika üsulu ilə edilən əməliyyatda çox ciddi şiş və göyərmə ola biləcək bir xəstədə Ultrasonik üsulla çox az şiş və göyərmələr olur. Yəni bu üsulla əməliyyat olunan xəstələr çox tez normal həyatlarına qayıdırlar. Artıq bir neçə ildir ki  rinoplastika əməliyyatı zamanı buruna tampon qoymuruq.  Hətta bu tamponun ciddi əks göstərişləri olduğu barədə məlumatlar var. Bunun əvəzinə ölçüsü 1mm qalınlığında silikon borulardan istifadə edirik ki, pasient əməliyyatdan dərhal sonra nəfəs alır. Eyni zamanda ənənəvi gipslər əvəzinə hazır termosplintlərdən istifadə edirik. Əməliyyat uyğun prinsiplərə görə icra edildiyindən ağrı demək olar ki olmur. Burundaxili problemləri  endoskopik üsulla əməliyyat etdiyimiz üçün pasient az travma alır. 7-10 gün sonra bütün pasientlər öz əvvəlki iş fəaliyyətinə başlaya bilər.
QAPALI RİNOPLASTİKA əməliyyatının qiyməti açıq rinoplastika əməliyyatından demək olarki baha icra olunur əməliyyat daha çətin və daha uzun müddət çəkir.
Ətraflı məlumat və burun əməliyyatının qiyməti üçün kontakt +994 70 291 05 05 (whatsapp) və ya zəng edə bilərsiniz.

Операция искривления носовой перегородкиЗАКРЫТАЯ РИНОПЛАСТИЧЕСКАЯ ХИРУРГИЯ
Во время операции закрытой ринопластики разрез делается через полость носа. Хирург отделяет кожу носа от носовых костей и хрящей, составляющих каркас носа. После этого форму носа можно легко изменить, а если для получения желаемой формы необходимо уменьшить объем, то увеличить. Например, хирург разрезает и формирует хрящевую горбинку за носом, чтобы сузить нос. Затем костную часть сближают с боков и пришивают хрящ на свое естественное место в верхней части перегородки носа. Выступающие части носа удаляются с помощью специальных инструментов. После изменения формы носовых костей и хрящей хирург зашивает разрез, включая мягкие ткани. Для поддержания формы носа на спинку носа накладывают современные каппы, заменяющие гипс, которые снимают в течение 7-14 дней (в зависимости от отека).
В последние годы интерес к эстетической хирургии носа в Азербайджане резко возрос по сравнению с другими операциями. Одним из главных моментов здесь является обращение к правильному хирургу. Мы подчеркнули это, поскольку пациенты, перенесшие эстетическую операцию на носу, во многих случаях сталкиваются с проблемами затруднения дыхания или неудовлетворительного эстетического образа. Следует отметить, что с февраля 2016 года в Азербайджане действует новация в операциях на носу. Азербайджан стал четвертой страной в мире, применившей ультразвуковую (пьезо) ринопластику. Благодаря ультразвуковой ринопластике во время операции было прекращено использование молоточка и других тупых инструментов, а период послеоперационной реабилитации сокращен до одной недели.
Одной из наиболее актуальных тем последних дней является вопрос о том, должна ли эстетика носа выполняться хирургами-отоларингологами или пластическими хирургами. Каково ваше мнение по этому поводу?
Ринопластику могут выполнять как ЛОР, так и пластические хирурги. Основным необходимым фактором является то, чтобы хирург, который будет выполнять данную операцию, имел достаточный контроль над интраназальными органами и их патологиями (искривление носовой перегородки, синусит, патологии раковин и др.) и выполнял эти операции одновременно при необходимости. Поскольку подавляющее большинство пациентов, которые обращаются к нам за эстетической операцией, также имеют проблемы с дыханием, гаймориты и выделения из носа, я считаю, что эстетическую операцию носа целесообразнее проводить ЛОР-хирургам.
В каком возрасте следует делать ринопластику?
Операцию ринопластики следует применять после достижения человеком совершеннолетия. При наличии проблем внутри и снаружи носа операцию можно проводить с самого раннего возраста: с 15–16 лет для девочек и с 17–18 лет для мальчиков. При этом следует отметить, что верхнего возрастного предела не существует. Конечно, если общее состояние больного подходящее. Моему самому старшему пациенту, перенесшему ринопластику, был 61 год. В литературе имеются сообщения о том, что ринопластика проводилась пациентам 85-90 лет.
Есть ли разница в сезоне для операции ринопластики?
- Ринопластику можно проводить в любое время года. Вам просто нужно следовать конкретным советам врача в соответствии с каждым сезоном. Например, летом ему не следует гулять под солнцем, а зимой следует ждать холодов. В общем, следует защищать от солнца в течение одного месяца после операции, независимо от времени ее проведения. Потому что солнечные лучи могут вызвать изменения цвета кожи носа.
На что следует обратить больше внимания перед проведением операции ринопластики и при подготовке пациента к операции?
- Поскольку нос расположен в средней части лица, даже самое незначительное вмешательство в нос ощущается с первого взгляда. Перед выполнением этой операции желания пациента, то, что может для него сделать врач, и возможности операции должны совпадать. На мой взгляд, самая успешная операция — это нос, который будет естественным, красивым и дополнит лицо. Перед операцией мы тщательно оцениваем общее состояние здоровья пациента. Перед операцией мы тщательно изучаем результаты осмотра анестезиолога, лабораторных и инструментальных исследований, а затем принимаем решение об операции. Операцию можно проводить как под общей, так и под местной анестезией. Между тем женские и мужские носы следует оценивать отдельно. Так, мужские носы не должны быть слишком маленькими, спинка носа не должна быть скошенной, а прямой, а кончик носа не должен слишком сильно подниматься вверх. У женщин, наоборот, нос должен быть тонким, спинка носа должна быть слегка наклонена и гармонировать с лицом.
Кроме того, учитывая пожелания пациентов, перед операцией подготавливается и показывается примерная форма носа с помощью специальной компьютерной программы.
Насколько нам известно, эта операция выполняется несколькими способами. Какой метод вы предпочитаете?
Операция ринопластика может проводиться 2 способами: открытым и закрытым.
На носах с относительно небольшим количеством проблем удобнее оперировать закрытым методом. В нашей практике мы отдаем предпочтение открытой хирургии. Преимущество этого в том, что можно устранить даже самые мелкие дефекты носа. Кстати, вмешательство на носах с тонкой и толстой кожей, а также проведение открытых операций пациентам, ранее перенесшим неудачную операцию, позволяет добиться желаемого результата.
Есть ли пациенты, оперированные в других клиниках, с неудачными результатами, которым не нравится форма носа? С какими трудностями вы сталкиваетесь в это время?
- Отмечу, что выбор врача – очень ответственный процесс. Я считаю, что пациенты должны тратить достаточно времени на поиск врача. В это время один из самых правильных вариантов – получить отзывы пациентов, ранее перенесших операцию у этого врача. Также это поможет пациенту узнать об опыте хирурга, количестве проведенных им ранее операций. В нашей области повторяющиеся операции называются операциями ревизии. Врач, проводящий ревизионную операцию, должен обладать достаточными знаниями как об интраназальных структурах, так и об эстетическом анализе лица. Поэтому пациенты примут правильное решение, если доверит нам свою первую операцию. Потому что мы сталкиваемся с рядом трудностей при проведении вторичных операций. Рубцовые ткани, образовавшиеся после предыдущей операции, отсутствие хряща, который мы используем для получения нового изображения в носу, а также необходимость удаления кусочка хряща из уха или ребра для получения этого хряща создают дополнительные трудности для пациента. Если сюда добавить трудности, возникающие при дыхании, вы поймете, насколько ответственна наша работа. Посвятив всю свою профессиональную карьеру ринопластике и воспользовавшись опытом самых влиятельных мастеров ринопластики в мире, Дина М. Ториуми, Тома Д. Ванга и других, я побудил меня изучить эту работу во всех ее тонкостях. Поэтому эстетическую операцию на носу целесообразнее выполнять хирургам, имеющим достаточный опыт в этой области.
Наиболее часто задаваемые вопросы читателей, которые пишут нам, связаны с ультразвуковой (пьезо) ринопластикой и тампонами, устанавливаемыми на нос после операции, синяками и отеками на лице. Есть ли инновации в этой области? В целом, что Вы можете сказать как первый хирург в Азербайджане, применивший ультразвуковую (пьезо) ринопластику?
Больше всего пациенты боятся синяков и отеков носа после операции. Причиной синяков и отеков является перелом костей носа. В это время кровь, вытекающая из этих вен, вызывает синяки и отеки. Теперь существует совершенно новый метод эстетики носа, вызывающий синяки и отеки. Это называется ультразвуковая пьезоринопластика. То есть мы уже разрезали носовые кости звуковыми волнами. Этот метод разрезает кость и совершенно не повреждает мягкие ткани и вены. Когда он касается кости, он разрезает кость, но когда он касается вены, он не причиняет никакого повреждения вене и, следовательно, не кровоточит. Кровотечения нет, поскольку нет повреждения мягких тканей и сосудов, а также нет синяков и отеков, поскольку нет кровотечения. У пациента, у которого при обычной процедуре ринопластики могут быть очень сильные отеки и синяки, при использовании ультразвукового метода отеков и синяков очень мало. То есть пациенты, прооперированные этим методом, очень быстро возвращаются к нормальной жизни. Уже несколько лет мы не используем носовые тампоны во время операции ринопластики. Есть даже сообщения о том, что у этого тампона есть серьезные противопоказания. Вместо этого мы используем силиконовые трубки толщиной 1 мм, чтобы пациент мог дышать сразу после операции. При этом вместо традиционных пластырей мы используем готовые термошины. Поскольку операция проводится по соответствующим принципам, боли практически нет. Поскольку мы оперируем интраназальные проблемы эндоскопически, пациент получает меньше травм. Через 7-10 дней все пациенты могут возобновить прежнюю трудовую деятельность.
Цена операции ЗАКРЫТАЯ РИНОПЛАСТИКА практически дороже операции открытой ринопластики, операция сложнее и занимает больше времени.
Для получения дополнительной информации и стоимости операции на нос обращайтесь по телефону +994 70 291 05 05 (whatsapp) или по телефону.